Раст на продажбата на мало во ЕУ
Објавено на од во Економија

Главен двигател на овој раст беше зголемувањето со 3,0% при продажбата на непрехранбени стоки, додека продажбата на автомобилски горива се зголемија за 1,4%, а на храна, пијалоци и тутун – со само 0,7%.

juro 20Во март малопродажбата во еврозоната остана на нивото од февруари, кога сепак порасна за 0,5%,  додека просечното предвидувања на финансиските пазари беа за слабо намалување за 0,1 отсто. Зголемување за 0,6% беше забележано при продажбата на храна, пијалаци и тутун, додека продажбата на автомобилско гориво се намали со 0,6%, а на непрехранбени производи – со 0,4%.

На годишно ниво, растот на продажбата на мало во еврозоната се забави во март до 1,9% од 3,0% во февруари, истакнувајќи најслабо зголемување од последниот месец од 2018-та година, при просечното предвидувања на финансиските пазари за уште посериозно одложување на нивниот раст до 1,8%.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×