Раст на БДП од 3% во третиот квартал од 2018
Објавено на од во Економија

50 euro banknote background close-upСтапката на раст на Бруто домашниот производ на Македонија (БДП) во третото тримесечје годинава изнесува 3%, соопшти Државниот завод за статистика.

Извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 16,4 %, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 12,6 %.

Финалната потрошувачка на домаќинстватаво третото тримесечје од 2018 годинабележи номинален раст од 5%, а нејзиното учество во структурата на брутодомашниот  производ изнесува 62.5 %.

Гледано по сектори најголем раст бележи секторот уметност, забава, услужни дејности и дејности на домаќинства како работодавачи од 17%, трговијата на големо и мало бележи раст од 9,4%, а секторот стручни и технички дејности, административни услужни дејности бележи раст од 7,7%. Преработувачката индустрија има раст од 4,1%, рударството од 3,6% и финансиските дејности и осигурувањето од 2,3%.

Намалување, пак, се бележи во секторите земјоделие од 4,8%, градежништвото од 2,6%, јавна управа каде намалувањето е 1,8% и информации и комуникации со пад од 1,7% во третиот квартал.

Додадената вредност во третиот квартал бележи раст од 3%.

Растот на БДП во вториот квартал годинава изнесува 3%, додека растот во првиот квартал изнесуваше 0,9%. Растот во изминатата 2017 година изнесуваше само 0,2%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×