Ре-Медика прослави 11 години
Објавено на од во Компании

re-medika11rodenden-banskoliev-WEBГрижата за здравјето на нашите вработени и нашите пациенти останува наш императив!

Првата приватна општа болница Ре-Медика годинава слави 11 години од своето постоење. По тој повод беше пуштен во употреба новоизградениот објект што е проширување на зголемениот капацитет на болницата во партнерството со Министерството за здравство на Македонија. Дополнително, како и секој претходен роденден, и годинава роденденот кој се поклопува со Светскиот ден на здравјето, беше одбележан и со хуманитарна крводарителска акција, во која учествуваа најголем дел од вработените на оваа болница

 

 

Првата приватна општа болница Ре-Медика, пред точно 11 години, ја започна својата работа во функција на испорачување квалитетна и достоинствена здравствена услуга на сите граѓани на Република Македонија и пошироко. Здравјето по дефиниција на СЗО не е само отсуство на болест и слабост, туку и благосостојба на
секој човек, па оттука и нашата заложба е да се фокусираме исклучиво на благосто-стјбата на секој вработен, секој пациент, во смисла на физичка, ментална па и социјална благосостојба.

Грижата за здравјето на нашите вработени и нашите пациенти е наш императив. Целата таа грижа допринесува до заедничкиот успех на болницата воопшто.

„Оваа година ја одбележуваме со пуштање во употреба на новоизградениот објект и проширување на зголемениот капацитет на болницата, официјализирање на партнерството со Министерството за здравство на Македонија. По својата концепција оваа соработка е единствена од ваков вид во нашата држава.

Jordanova-Elica--Popovski-F01-WEB

Елица Јорданова, директорка на Ре-Медика

Осовременување на постоечката медици-нска опрема и воведувањето на нови инвестиции во опрема, и секако најважната, инвестија во стручен кадар, се нашата заложба, ставени во функција на потребите на сите наши пациенти.”, изјави Елица Јорданова, директорка на болницата.

Таа додаде дека сите активности се насочени во благодарна работа што ги прави сите успешни.

„Целата таа грижа допринесува до заедничкиот успех на болницата чие реноме ја преминува границата на нашата земја и привлекува пациенти надвор од Македонија. На вредниот персонал на Ре-Медика му благодарам за секојдневното неуморно и пожртвувано работење”, рече Јорданова.

За успешноста на болницата зборуваат и статистичките податоци. За 11 години постоење ,во болницата се родени 6.609 бебиња, направени 408.071 амбулантски прегледи, 14.232 гинеко-лошки интервенции, 13.094 хируршки интервенции. Во овој период се направени 19.165 рентген снимања и 9.114 снимања со компјутерски томограф.

Josivovski-Andreja-WEB

проф. д-р Андреја Арсовски, медицински директор во Ре-Медика

„Никогаш не отстапивме од нашата единствена цел, етаблирање нови методи кои донесуваат прогрес во решавањето на проблемите со кои секојдневно се соочуваат сите граѓани. Кај нас, пристапот, негата и лекувањето кон секој пациент е индивидуален. Сето ова не прави посветени, квалитетни и професионални. Подари подарок кој живот значи, е и оваа година значајна водилка за сите нас, па оттука по традиција роденденот го одбележуваме со хумана крводарителска акција”, вели проф. д-р Андреја Арсовски, медицински директор на болницата.

Имено, роденденот на Ре-Медика се поклопува со Светскиот ден на здравјето – 7-ми април.

Оваа година, како и секоја претходна, Ре-Медика и Црвениот крст го одбележаа овој ден со хуманитарна крводарителска акција.


Ре-Медика низ бројки

11- години постои болницата Ре-Медика

6.609 – родени бебиња

408.072 – направени амбулантски прегледи

14.232 – гинеколошки интервенции

13.094 – хируршки интервенции

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×