Ребаланс на државниот буџет
Објавено на од во Бизнис и политика
rebalansВластите ги скратија парите наменети за капитални инвестиции годинава, но не и тековните трошења за плати и пензии. Ребалансот на државниот буџет предвидува во изградба на инфраструктура да се инвестираат 366,9 милиони евра наместо првично најавените 412 милиони евра, додека пак тековните трошоци растат и за тоа ќе се потрошат вкупно 2,81 милијарди евра. Со ребалансот се предвидува да се зголемат и задолжувањата на државата, особено во странство од каде што наместо 371,7 милиони евра, сега се планира да се позајмат дури 556 милиони евра. Како што објасни министерот за финансии, Кирил Миноски, се кратат и приходите и трошоците од државната каса поради очекувањата дека економскиот раст годинава наместо 4% ќе достигне најмногу 2,3%.

Властите ги скратија парите наменети за капитални инвестиции годинава, но не и тековните трошења за плати и пензии. Ребалансот на државниот буџет предвидува во изградба на инфраструктура да се инвестираат 366,9 милиони евра наместо првично најавените 412 милиони евра, додека пак тековните трошоци растат и за тоа ќе се потрошат вкупно 2,81 милијарди евра. Со ребалансот се предвидува да се зголемат и задолжувањата на државата, особено во странство од каде што наместо 371,7 милиони евра, сега се планира да се позајмат дури 556 милиони евра.

Како што објасни министерот за финансии, Кирил Миноски, се кратат и приходите и трошоците од државната каса поради очекувањата дека економскиот раст годинава наместо 4% ќе достигне најмногу 2,3%.

Вкупните приходи во буџетот се очекува да изнесуваат 2,834 милијарди евра што е за 1,7% помалку отколку во првичниот буџет за годинава, додека пак вкупните расходи се планирани на ниво од 3,178 милијарди евра, што е 0,4% помалку од претходно.


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×