Рекоа за… мотивацијата
Објавено на од во луѓе и компании

Business-idea-new 913 WEB 01

Некој мудар рекол дека мотивација е да не ги  слушаш  сопствените стравови, туку своите надежи и соништа. Да не  размислуваш за своите фрустрации, туку за нереализираните потенцијали. Дека не треба да  те определува тоа во што не си успеал, туку што сè уште можеш да го направиш. Прочитајте што имаат кажано славните луѓе за мотивацијата.

 


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleМојата најголема мотивација? Да се предизвикувам себеси секој ден. Животот го гледам како едно долго универзитетско образование што никогаш не сум го имал – секој ден учам нешто ново.

Ричард Бренсон
основач на Virgin Group


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleКога ќе ти дојде идеја на која едноставно не можеш да престанеш да мислиш, веројатно е вредна за реализирање.

Џош Џејмс
ко-основач на Omniture и Domo


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleРизикувај повеќе одошто другите мислат дека е безбедно. Сонувај повеќе одошто другите мислат дека е практично.

Хауард  Шулц
прв човек на Starbucks


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleИ да мислиш дека можеш, и да мислиш дека не можеш – во право си.

Хенри Форд
основач на Ford Motor Company


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleКога ќе бидам стар и пред умирање, сакам да се свртам назад и да речам ‘тоа беше вистинска авантура’, а не ‘си живеев мирно и сигурно’

Том Престон – Вернер
ко-основач на Github


Starbucks To Sell Instant In Japan, Challenging To NestleНа крајот на денот, визија без способност да се реализира, веројатно е само халуцинација.

Стив Кејс
ко-основач на AOL

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×