Рекоа за… промената
Објавено на од во луѓе и компании
The main part of the mechanism. Business concept. Isolated on white.Некој рекол дека промената е единствената константа во животот. Сепак, луѓето еволуциски се предодредени да се опираат на промената заради ризикот, комфорната зона, итн.  Кога нервозно размислувате дали да прифатите некаква промена или не, сетете се на некој од овие цитати на големите луѓе во врска со промените.

 


Albert Ajnstajn WEB 01Светот каков што го креираме е резултат на нашето размислување. Не може да се промени без да го промениме нашето размислување. 

Алберт Ајнштајн
американски физичар и нобеловец


Vinston Cercil WEBДа се подобруваш, значи да се менуваш. Да бидеш перфектен, значи да се менуваш често“

Винстон Черчил
британски државник


Maja angelu WEBАко нешто не ви се допаѓа, променете го. Ако не може да го промените, променете го вашиот став. 

Маја Ангелу
американска авторка и активист


Deming WEBНе мора да се менувате. Никаде не пишува дека опстанокот е задолжителен.

В. Едвардс Деминг
американски инженер и автор

 

James BaldwinWEBЛуѓето можат многу полесно да плачат, одошто да се менуваат.

Џејмс Болдвин
американски писател


Harold Vilson WEBОној што се опира на промена е креатор на трулежот. Единствена човечка институција што одбива прогрес се гробиштата.

Харолд Вилсон
британски државник

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×