Рекорден раст на испораките на течен природен гас од САД во ЕУ
Објавено на од во Економија
Забележан е рекорден раст на испораките на течен природен гас (ТПГ) од САД во Европската Унија, објави денеска „Политико“ повикувајќи се на информации од Европската Комисија.
us exportВо соопштението од ЕК се наведува дека во месец март биле регистрирани рекордни количини на испораки на ТПГ од САД во износ од повеќе од 1,4 милијарди кубни метри.
Уделот на САД во европскиот пазар на ТПГ е 12,6 отсто, додека Америка 35 отсто од целиот свој извоз на ТПГ го испорачува за Европа.
Официјалниот став на Вашингтон кон европските земји е Европа да ја намали зависноста од руски гас поради политичкиот притисок и злонамерното влијание што Москва го прави со својот монопол во земјите кои зависат од рускиот енергенс.
Конгресот во март дури изгласа и законска резолуција со која се бара запирање на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“ кој се простира по Балтичкото Море и директно ги поврзува Русија со Германија.
Русија преку гасоводите од Сибир снабдува речиси 37 отсто од вкупните потреба на природен гас во Европа, додека енергенсот транспортиран во форма на ТНГ со танкери, зазема многу мал дел од целокупниот пазар со природен гас.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×