Рекордни на ниво на ЕУ, 70% од младите Хрвати живеат со родителите
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Скоро три четвртини од младите Хрвати никако да го напушат родителскиот дом, а по бројот на млади од 18 до 34 години кои уште живеат со родителите, Хрватска, со 70%, е рекордер во Европската унија.

Според податоците на Евростат, нешто подобри од Хрватите се Словаците, Србите, Италијанците и Малтежаните.

„За да се иселите од кај родителите треба да имате извесни приходи. Друг фактор се цените на недвижнините, цената на наемот; луѓето, едноставно, тоа не можат да си го приуштат, а причина е и извесната навика и комодитетот“, вели социологот Гојко Бежован, а пренесува Индекс.хр.

Во традиционално католичките медитерански земји просекот на оние кои живеат со родителите секогаш е поголем.

Поради менталитетот и подобриот стандард, најбрзо се осамостојуваат Данците, а зад нив се Финците, Швеѓаните и Норвежаните.

Просекот на ЕУ за млади луѓе кои живеат со родителите е 48%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×