Рецесијата од Германија и Италија започна да се прелева во Хрватска, предупредуваат експерти
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Професорот по економска теорија на Универзитетот во Загреб, Велибор Мекиќ истакнува дека модерниот даночен модел ориентиран кон потрошувачите „не’ остава целосно незаштитени од кризата“.
collage-39Во светлина на растечката рецесија, која веќе започна да се прелева во хрватската економија од Германија и Италија, во интервју за Нови лист тој објаснува дали Хрватска овој пат има шанси да ја задржи главата над водата.
Првиот тест за Владата, смета тој, ќе биде зголемувањето што го бараат здравствените работници и образованието.
„Синдикатите се интересна група и тие се грижат за своите членови, така што кога ќе забележите дека другите групи во општеството добиле пари, како што се воените ветерани, тогаш тие ќе ги следат и нивните барања, земајќи го предвид изборниот циклус. Постојат три потенцијални начини на кои Владата може да одговори позитивно на ова. Едната е да се соберат даноци, што сигурно нема да го стори, а другиот е да се реструктуира од страната на трошоци, во кое на некој друг нешто му се одрекува. Честопати, тоа се расходи што нема да се видат веднаш, како што се капитални, затоа што во изборна година на гласачите треба да им се остави впечаток дека подобро живеат со зголемување на тековните расходи, што емпириски беше потврдено во анкетата што ја спроведов во 2014 година. Третата опција е задолжување “, рече тој
Ова, исто така, го поставува прашањето за општото функционирање на државата, дали навистина им обезбедува економска сигурност на своите граѓани, дали нуди можност за вертикална социјална подвижност, или е тоа само паразит кој зема заработени пари.
„Навистина ви треба држава во Загреб, но не ви треба ако живеете во Цавтат. Што ќе ви е државата ако сте изнајмувач. Хрватската економија изнајмувачка и квази-изнајмувачка, а на квази-изнајмувачите идеално неефикасната држава им е потребна, затоа што му овозможува да работи врз основа на политички врски и познаници, додека пак на изнајмувачот не му е потребна држава. За него државата краде пари и ги храни т.н. „ухлеби“. Изнајмувачот се залага за минимална држава која треба да го остави на мира за да заработи пари сам. Нему не му треба јавно финансирано образование и здравствена заштита, што е финансирано од неговите даноци.
„Тој ќе се грижи за себе. Но, повеќето хрватски граѓани не се изнајмувачи, а социјалната држава навистина ги зголемува нивните расположливи приходи и квалитетот на животот “, објаснува Макиќ, додавајќи дека зголемените побарувања за бруто-плата се всушност повеќе одраз на неефикасна состојба.
„Неодамнешното истражување направено во 2016 година сугерира дека навистина сакаат социјална држава и дека образованието и здравството се меѓу трите институции на кои луѓето најмногу веруваат. Хрватските граѓани не се задоволни од функционирањето на пазарната економија во Хрватска, односно сакаат развиени мрежи за социјална сигурност. Повеќето луѓе избираат поправични исходи и поголема сигурност. Она за што можеме да расправаме е колку ќе потрошиме на индивидуата за финансирање на едукативни и научни услуги, но приказната за исплата на бруто плата работи само ако сте млади, здрави и имате работа “, истакнува тој.
Притоа, тој вели дека граѓаните и плаќаат на државата и без да го знаат тоа. И тие ќе продолжат да го прават тоа дури и ако нивните плати се ослободени од данок.
„Покрај тоа, непропорционално со економската сила, тие што се најслаби меѓу нас го прават ова најмногу, затоа што најголемиот дел од нашите приходи од данок се резултат на ДДВ, што нив ги чини релативно поскапо отколку побогатите членови на нашето општество“, објаснува тој.
Таквиот даночен систем ориентиран кон потрошувачите е дополнителен проблем затоа што нè остава на милост и немилост на кризата.
„Во овој момент, следната рецесија автоматски подразбира пад на трошењето, а со тоа и на ДДВ и на приходите, додека се зголемуваат трошоците за социјални услуги или зголемување на буџетскиот дефицит. Картите се поделени, оние што седат на масата немаат поттик да променат ништо. Значи, поттикот за промена може да биде само надворешен. Само следната криза може да нè натера да се промениме и тоа е најголемата трагедија на Хрватска “, предупредува тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×