Ричард Бренсон инвестира во Hyperloop One
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Корпорацијата Virgin Group на Ричард Бренсон објави дека инвестирала во американската страртап компанија Hyperloop One што развива технологија за супер-брз превоз на луѓе и на товар.

Компанијата објави дека ќе го промени името во Virgin Hyperloop One поради инвестицијата чиј размер не се посочува.

„Ова е неверојатно иновативен и возбудлив нов начин за транспорт на луѓе и на предмети со авионска брзина по земјата“, напиша Бренсон на својот блог.

Hyperloop е супер-брз транспортен систем, движен на принцип на магнетни полиња. Луѓе и товар ќе се превезуваат во капсули, носени на воздушни перничиња,низ цевки со низок притисок. Се очекува капсулите да можат да достигнат брзина од 1080 км/ч.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×