Ripple ќе инвестира 50 милиони долари во MoneyGram
Објавено на од во Економија
Договорот ќе го стави Ripple меѓу првите компании кои работат со криптовалути кои инвестираат во големо американско јавно претпријатие
rippleАмериканската технолошка компанија Ripple Inc, која стои зад истоимената криптовалута, се согласи да инвестира до 50 милиони долари во MoneyGram International Inc., објави Wall Street Journal.
Договорот ќе го стави Ripple меѓу првите компании кои се вклучени во крипто-индустријата кои инвестираат во големо американско јавно претпријатие.
Ripple се согласи да купи акции MoneyGram во вкупна вредност од 30 милиони долари и налози за купување на хартии од вредност по цена од 4,10 американски долари по акција, што е речиси три пати повеќе од вредноста на акциите на компанијата од крајот на последната берзанска сесија – 1,45 долари по акција.
Договорот, исто така, вклучува и дополнителни гаранции за дополнителни ново издадени акции во вредност од 20 милиони долари, кои исто така ќе бидат повторно купени по цена од 4,10 американски долари по акција во текот на следните две години.
Двете компании потпишаа двогодишен договор кој им овозможува на MoneyGram да ја користи криптоплаќачката линија и платформата за трансфер наречена xRapid како back-office канал за управување со своите операции за порамнување.
Ripple и MoneyGram ја започнаа заедничката работа уште во 2018 година, кога вториот се согласи да ја искористи пилот-програмата за тестирање на криптовалутата.
“Овој договор е важна пресвртница за целата индустрија”, вели Бред Гарлингхаус, директор на “Рипл”.
Компанијата може да се пофали со над 100 банки како клиенти, вклучувајќи ги и имињата на UBS Group, Банко Сантандер и Аргентинскиот Банко Билбао.
MoneyGram, од друга страна, е втора по големина компанија за пренос на вкупната номинална вредност на трансферите на пари, проследена од Western Union. Во 2017 година, MoneyGram направи договор за продажба на кинескиот финансиски гигант Ant Financial Services Group, дел од Alibaba, но договорот не успеа откако не успеа да добие одобрение од американските власти.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×