Романија го намали увозот на руски гас за 61%
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Увозот на гас на Романија од Русија минатата година е намален за 61%, покажуваат официјалните статистички податоци на Романија. Ова е најмал увоз на гас на земјата од Русија во изминатите 10 години.
Официјално намалениот увоз на руски гас се должи заради намерите на романските власти да го фаворизираат домашното производство на електрична енергија и на топлото време минатата година.

Неофицијално, романските власти се обидуваат да ја намалат зависноста од руски гас, што ќе и помогне на земјата да ги избегне економските последици од политичката битка помеѓу Русија и Западот што избувна минатата година.
Повеќето европски земји најголем дел од гасот кој го користат го купуваат од Газпром, државната руска компанија за гас.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×