Романија има потреба од еден милион работници
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Романскиот министер за финансии Еуџен Теодорович изјави денеска дека земјата има потреба од еден милион работници, јавија романски медиуми.
увоз на работна сила 06На конференцијата во Букурешт посветена на ситуацијата со вработувањето во Романија, министерот истакна дека 4,5-5 милиони Романци заминале во странство, а има и многу кои работат на црно.
„Во моментов, Романија има потреба од еден милион работници, што е исклучително многу“, рече министерот.
Теодорович истакна дека некои мерки преземени од страна на властите успеале да вратат романски работници во нивната родна земја, давајќи пример за градежниот сектор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×