Романија планира да ги принуди возрасните потомци да плаќаат „пензии за поддршка“
Објавено на од во Економија

Владејачката партија во Романија планира да ги принуди возрасните потомци да им плаќаат „пензии за поддршка“ на своите родители, како и на бабите и дедовците, во спротивно ќе се соочат со затворска казна.

Romanian-Parliament-Chamber-of-Deputies-photo-Parlamentul-Romaniei-Camera-Deputatilor-on-FBСо предлог законот, кој го поднесоа повеќе од 70 пратеници на ПСД во романскиот Парламент, се бара од возрасните деца да обезбедат финансиски средства за своите родители, дедовци и баби, како и прабаби и прадедовци кои живеат тешко, во облик на „пензии за поддршка“.

Станува збор за износ кој се одредува зависно од случајот. Предвидено е оние кои не ја исполнуваат оваа обврска да се соочат со парична казна или до три години затвор.

Во случај кога децата не можат да обезбедат пензија за издржување, обврската ќе ја преземат внуците на Романците кои немаат од што да живеат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×