Романија сака Велика Британија да и’ врати 61 тони од резервите на злато
Објавено на од во Економија
Романија е подготвена да преземе мерки за враќање на резервите на злато складирани надвор од земјата. Во средата парламентот на Романија донесе закон со кој се наведува дека централната банка на земјата ќе може да бара репатријација од Банката на Англија.
Gold barsСпоред информациите од „Романиан Инсајдер“, 65% од резервите на злато во Романија се чуваат во Велика Британија. Другите локални медиуми го пресметуваат овој удел од околу 61 тон од вкупно 104 тони од благородниот метал.
Предлог-законот го поднесе лидерот на владејачката Социјалистичка партија, Ливиу Драгња и сенаторот Србин Николае.
“Ништо во економската ситуација во земјата не го оправдува задржувањето на ваква количина резерви на злато во странство, заедно со неговите поврзани трошоци, кои не треба да се занемарат”, велат увозниците.
Според информациите, тоа ќе му спаси на Букурешт 300.000 евра годишно.
Следниот чекор за нормативниот акт кој ќе стапи на сила е да го одобри претседателот Клаус Јоаким.
До крајот на јануари Романија има вкупни резерви на злато и девизи, проценета на 35,765 милијарди евра во споредба со 36,8 милијарди евра во декември 2018 година. Резервите на злато од 103,7 тони изнесуваат околу 3,843 милијарди евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×