Романска екс-министерка доби шест години затвор, а ќе враќа и пари
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

UrdeaПоранешната министерка за туризам во Романија, Елена Удреа, доби шест години затворска казна и обврска да врати два милиони долари како отштета.

Урдеа, поранешен претседателски кандидат и близок политички сојузник на поранешниот претседател Трајан Башеску, беше осуденa под обвинение за поткуп и злоупотреба на службената должност. Судот во Романија ја осуди  на шест години затвор поради земање мито и злоупотреба на службената положба. Врховниот  суд  ја потврди претходната пресуда за поранешната министерка за туризам и оваа пресуда е конечна.

Претходно годинава, таа побегна на Костарика и побара ново судење.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×