Роналд Реган: Како што станува државниот апарат поголем, така слободите се намалуваат
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Portrait Of President Ronald ReaganРоналд Реган
поранешен претседател на САД

Роналд Вилсон Реган (1911 – 2004) беше 40-от американски претседател, што доби два мандати доверба од гласачите, од 1981 до 1989 година. Во својот професионален бекграунд има и холивудска кариера, синдикално лидерство, а пред да се кандидира за претседател бил гувернер на Калифорнија. Познат беше по својата про – пазарна економска програма популарно наречена „Реганомика“, а преживеа и еден обид за атентат врз него.

 

Најдобар лидер не е оној што нужно прави најдобри нешта. Најдобар е оној што допринесува другите да прават најдобри нешта.

Имам забележано дека секој што е за абортус веќе е роден.

Нема граница на количеството добри дела што може да ги направите доколку не се грижите за тоа кој ќе ја земе заслугата.

Како што станува државниот апарат поголем, толку слободите се намалуваат.

Најстрашната реченица во англискиот јазик е: Јас сум од владата и тука сум да помогнам.

Политиката не е лоша професија. Ако сте успешни, има многу придобивки. Ако пак, се посрамотите, секогаш може да напишете книга.

Сум чул дека напорната работа не убила никого досега, но си велам пак, зошто да ризикувам?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×