“Росатом” е подготвен да учествува во секоја форма во “Белене”
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Централата може да се изгради најбрзо от всички други подобни проекти
росатомЕнергетската компанија “Росатом” е подготвена, ако Бугарија прифати сериозно решение за продолжување на проектот “Белене”, да учествува во било каква форма во процесот на изградбата на централата, изјави првиот заменик-генерален директор на руското претпријатие Кирил Комаров на XI Меѓународен форум ” Atomexpo-2019 “во Сочи.
Тој додаде дека бугарската страна, како и идниот сопственик и инвеститор ќе одлучат каква помош им треба на Росатом.
“Подготвени сме да учествуваме во каква било улога, почнувајќи од консултант, завршувајќи како менаџер за било кој дел од опремата и сите активности за да овозможиме фабриката да биде отворена”, објасни Комаров.
Тој е оптимист во врска со реализацијата на нуклеарната централа Белене, имајќи предвид дека тоа е фабриката што може да биде изградена најбрзо во Европа во споредба со другите слични проекти. Причината за ова е дека основната опрема е веќе подготвена. Покрај тоа, дизајнерската документација е целосно подготвена и дозвола може да се издаде многу брзо за објектот.
Комаров искажа лично мислење дека денес никаде во светот не може да се изгради ниту еден атомски проект без учество на државата.
Според него, сепак, Бугарија во минимум ќе учествува во овој проект со она што е направено досега. Ова вклучува производна опрема подготовка на земјиште и извршените градежни работи.
Ова се проценува на сума која надминува 1,5 милијарди евра, што е голем придонес на Бугарија во овој проект, посочи Комаров.
Тој додаде дека бугарскиот министер за енергија, Теменушка Петкова го информирала вчера дека Бугарија е подготвена да премине целосно кон нови цени на електричната енергија. „Ова ќе стане факт, откако нашата земја ќе го синхронизира својот енергетски пазар со тој на Европа“.
“Ова е сосема нов пресврт, што значи дека инвеститорите ќе имаат повеќе безбедност за тоа какви ќе бидат цените на пазарот и ќе можат да ги заштитат инвестициите”, истакна првиот заменик-генерален директор на “Росатом”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×