Росатом: Ќе ја изградиме Беленската нуклеарна централа, но со барања кои гарантираат корист на Русија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Медиумите потсетуваат дека премиерот на Русија Дмитриј Медведев, кој беше во Бугарија на 4 март ветил да го реализира проектот за втора нуклеарна централа во Бугарија, ако таквото барање пристигне од бугарската влада.

aec b“Росатом” е подготвена да изгради нуклеарна централа “Белене”, но само ако бидат прифатени нејзините услови од Софија. Покрај тоа, ќе има поставени барања кои “гарантираат Придобивките на Русија од реализацијата на проектот”. Тоа вели шефот на руската атомска корпорација Алексеј Лихачев, цитиран од рускиот сајт “Политексперт”.

„Москва има тажно искуство во соработката со Софија на овој проект, откако во 2006 година победи на тендерот за изградба на нуклеарната централа “Белене”, но проектот беше замрзнат во 2009 година“, вели Антон Хлопков, директор на Центарот за енергетика и безбедност.

Тој е убеден дека, за да го изградат денес АЕЦ за определените од Бугарија 10 милијарди евра, можат само Русија и Кина. Но, бидејќи документацијата и произведените реактори се руски, тогаш “Росатом” има многу посериозен шанса да ја добие нарачката.

“Русија има право на строга стратегија во однос на бугарските партнери. Политичките ризици треба да подлежат на сериозни санкции, за да се отстранат проблемите на руската страна “, рече уште Хоплов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×