Рубљата зајакнува во однос на еврото и доларот
Објавено на од во Економија
Растот на цените на нафтата и крајот на даночната кампања, кој ја зголеми побарувачката на локалната валута, ја зголеми цената на рубљата во однос на еврото до највисокото ниво од минатиот април, пренесува Reuters.
рубли евра долариВо понеделникот руската валута достигна и едномесечен врв против доларот. Денес едно евро се разменува за 71,66 рубљи. На почетокот на октомври, еврото  купуваше 81,78 рубли. Еден долар пак купува со 63,70 рубљи, а во септември лани доларот купуваше 70,43 рубљи.
На краток рок аналитичарите од Rosbank очекува курсот на доларот против рубљата да достигне 63.0-63.5. Освен крајот на даночната кампања за локални даноци и други, аналитичарите очекуваат централната банка да го смири тонот во петок, без да се менува каматата што ќе создаде позитивно расположение на рускиот пазар.
Цените на нафтата, исто така, ги поддржуваат другите руски активи. Еден барел нафта од типот Брент се искачи на 73,67 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×