Русија со план да го ослабува доларот
Објавено на од во Економија

Русија има намера да го намали данокот од 20% при купување на злато, и може да биде добра замена на вложувањето во долари.

Why-You-Should-Invest-in-Gold-Bars

Руското министерство за финансии има намера да ја укине мерката за плаќање данок на додадена вредност за златото.

Тоа на Русите ќе им даде можност да штедат во злато, а не во странски валути.  Од Министерството за финансии велат дека со оваа мерка ќе направат поврат на милијарди рубљи капитал во земјата.

Сега се плаќаат 20% данок при купување на злато. Затоа побарувачката за инвестиции во злато изнесува 3 тони годишно.  Со намален данок, побарувачката ќе порасне на 50 до 100 тони.

Златото е заштитено од инфлација и може да биде добра замена на вложувањето во долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×