Русите побегнаа, купувачите останаа без мебел, 300 луѓе без работа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Менаџментот на Spilita, руски производител на мебел од Врање, ја напушти фабриката преку ноќ и никој не може да стапи во контакт со нив, додека 300 работници ги загубија своите работни места.
CAPITOL-PARK-NEFAРуската компанија за мебел, Спилита, која преку ноќ избега од Врање и остави 300 работници без работа, оштети стотици клиенти со тоа што не ги испорачале платените производи, пишува Блиц.
Според податоците на Агенцијата за економски регистар, компанијата е 49% во сопственост на Холодекс од Белград, а 51% има рускиот партнер, Корол Диванов, додека Холодекс е 100% во сопственост на „Неф“.
Зад двете компании е рускиот претприемач Андреј Ходашевиќ, сопственик на две големи фабрики за мебел во Русија.
Никој од Општина Врање не може да контактира со администрацијата на руската компанија.
Горан Паповиќ, претседател на српската национална организација за потрошувачи, вели дека измамени клиенти немаат многу надеж за враќање на парите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×