Русите почнуваат да размислуваат за животот без Путин
Објавено на од во Политика

По летото полно незадоволство, серија избори во Русија отвораат ново поглавје во својата политичка историја.

vladimirputin--621x414Во пикот на летото, руската престолнина беше втурна во неочекувана политичка криза, откако илјадници луѓе излегуваа на улиците седмица по седмица, во знак на протест против одлуката на изборната комисија да им забрани на кандидатите од опозицијата  да се кандидираат на изборите за градскиот совет во Москва.

Најголемите антивладини протести откако Владимир Путин се врати на претседателството во 2012 година беа пречекани со сериозен одговор: Полицијата употребила голема сила против невооружени демонстранти, а повеќе од 1.300 лица беа уапсени во еден ден.

Изборите во градскиот совет во Москва беа најмалку веројатна политичка молња. Телото веќе долго време се сметаше за главно незначајно и со мала реална моќ. Но, негодувањето фрли светло врз новата политичка реалност која се појавува во Русија, додека Путин се приближува до неговата уставно наметната мандатна граница во 2024 година. Економската стагнација и тешката неизвесност за тоа што ќе се случи по 2024 година веќе започна да става вирус на системот на кој што синоним е рускиот претседател, и немирот се развива и меѓу политичката елита што покажува знаци на сомнеж во траекторијата на земјата.

„Ситуацијата е толку променлива во моментов што хоризонтот е само неколку месеци“, рече Сергеј Медведев, професор по политички науки во Москва. „Идиотски би било да се планира премногу далеку во денешната руска политика“.

После пет години опаѓање на приходите, Русите покажуваат зголемен апетит за протести, особено за социоекономските проблеми што го јадат срцето на социјалниот договор на Путин во замена за стабилност и просперитет. Оценките за владеењето на Путин паѓаа стабилно од минатото лето, кога владата ги објави плановите за зголемување на возраста за пензионирање. Протестите се појавија низ целата земја против прашања како што се планирани депонии за ѓубре, предлози за изградба на црква на популарен парк и размена на земјиште меѓу две републики со Северен Кавказ.

„Сè повеќе луѓе гаат незадоволство и она што е најважно за мене е што луѓето го губат својот страв“, рече Наталија Арно, претседател на Фондацијата „Слободна Русија“, невладина организација со седиште во САД.

Независните кандидати во Москва ги сметаа изборите во како начин да се испрати порака дека опозицијата е сè уште способна да биде политичка сила по неколкугодишниот систематски притисок од властите. Бидејќи клучните опозициски фигури се затворени и многу кандидати не можат да се излезат на избори, тој исход сега изгледа малку веројатен. Последователните протести, на кои излегоа повеќе од 50.000 луѓе на 10 август, се намалија во последните недели пред гласањето, бидејќи се спротивставија на изложените поделби во опозицијата.

Љубов Собол, кандидатка на изборите во Москва, која се појави како лидер на неодамнешните протести, останува одлучна. „Сакам да живеам во земја во која се почитуваат правата и слободите, земја со независни судови и независни медиуми“, рече таа во интервју за Асошиејтед Прес.

Најдолгиот владетел по советскиот диктатор Јозеф Сталин, Владимир Путин, успеа да има корист од високите цени на нафтата, антагонизмот со Западот и ветувањето за враќање на величието на Русија, а за одржување на својата популарност, ги елиминираше страничните ривали и ја демонтираше опозицијата.  Кремаљ се чини дека се бори да пронајде нов крик за популарност, додека земјата го оди патот до 2024 година.

„Ова е симптом на нивните алатки што не функционираат“, рече Андреј Колесников, постар колега во Московскиот центар Карнеги. „Тие немаат нови идеи.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×