Русите стануваат се посиромашни
Објавено на од во Економија

Ако продолжи падот на животниот стандард на Русија, не ја исклучувам можноста за големи социјални немири, предупреди Алексеј Кудрин.

putin kudrinКудрин е претседател на Ревизорската комора на Русија и еден од најистакнатите економисти таму.

“Постои потреба за промена во нашата економска политика, бидејќи сиромаштијата порасна во последниве години и во моментов 12,5 милиони наши граѓани живеат на работ или под прагот на сиромаштијата”. 70% од сиромашните се деца “, предупреди Кудрин.

Тој, меѓу другото, ја препознава “социјалната бомба” во фактот што руското население станува сѐ посиромашно, додека во другите земји со кои се споредува Русија- ситуацијата е обратна и бројот на сиромашните луѓе опаѓа.

Кудрин предлага итни мерки во различна распределба на приход кој ќе го зголеми приходот на социјално најзагрозените слоеви на руското општество, како и зголемувањето на најниските плати во најголемата земја во светот.

Проценките на Кудрин предизвикаа тешки реакции на политичкото раководство на Русија.

Путин: Кудрин е економист во минатиот век

Рускиот претседател Владимир Путин го нарече Кудрина последниот “економист од 1990-тите”.

Како пример, за застарените погледи на Кудрин, Путин ја наведе својата заложба за намалување на зависноста на Русија од приходите од нафтата, велејќи дека таквиот потег ќе ја води земјата до зголемување на инфлацијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×