Рут Порат: Ликвидноста е кислород за финансискиот систем
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Rut PoratРут Порат
главен финансиски директор на Alphabet

Рут Порат е главен финансиски директор на Alphabet, компанија мајка на Google. Има еврејско потекло, родена е во Англија, a подоцна се сели со семејството во САД, каде завршува на престижни економски универзитети. Својата кариера ја почнала во инвестициската банка Morgan Stanley Кога и кажале дека нејзиниот прекар меѓу вработените е “Рут Вејдер”, заради нејзиниот неуморенn фокус на финансиската дисциплина и крајните резултати, таа одговорила: “Тоа е фантастично”. И инвеститорите на Wall Street сметаат исто така дека тоа е одлично. Од кога таа стана главен финансиски директор на Google во 2015 година, акциите на компанијата скокнаа за 70%, а денес Alphabet, компанија мајка на Google, е втора највредна компанија во светот после Apple.
За разлика од повеќето финансиски директори, таа е позната е по тоа што е повеќе фокусирана на инвестиции, отколку на кратење на трошоци. Еве некои од нејзините совети и ставови за водењето бизнис.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×