САД ги редуцира санкциите кон „Хуавеј“
Објавено на од во Компании

Американските власти објавија дека ќе ги редуцираат санкциите претходно воведени кон кинеската компанија „Хуавеј“, соопшти американското Министерство за финансии.

уса хуавеиВо соопштението се наведува дека дека отсега Вашингтон им дозволува на националните компании да продаваат производи на „Хуавеј“, ако тоа не ја загрозува националната безбедност.

Компанијата сепак останува на црната листа и американските компании морат да добијат дозвола од Министерството за трговија ако сакаат да соработуваат со „Хуавеј“. Претходно претседателот Доналд Трамп и неговиот кинески колега Си Џинпинг, се договорија да ги обноват трговските преговори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×