САД ги зголемија царините кон Кина на 200 милијарди долари, Пекинг презема контрамерки
Објавено на од во Економија
Американските царини на 200 милијарди долари увоз од Кина се зголемени утрово од 10 на 25 отсто, што претставува нова ескалација во трговската војна меѓу Вашингтон и Пекинг.
china us sparkКина претходно се закани дека ќе одговори со иста мерка доколку САД ги зголемат царините.
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп на тој начин ја интензивира трговската војна со Кина, за која тврди дека ги прекршила ветувањата дадени во текот на преговорите.
Зголемувањето на царините стапи во сила, иако во Вашингтон се во тек разговори меѓу двете страни, кои ќе продолжат денеска, бидејќи вчера завршија неуспешно.
Кинеската Влада соопшти дека ќе преземе „неопходни контрамерки“ како одговор на најновото зголемување на американските царини на кинеската стока, без да наведе повеќе детали.
„Кина длабоко жали што е принудена да преземе неопходни контрамерки“, соопшти кинеското Министерство за трговија.
Кина на претходното зголемување на царините одговори со сопствени царини на 110 милијарди долари американска стока, но тука има помалку простор за зголемување поради трговскиот дисбаланс меѓу двете земји.
Кинеските регулаторни тела, исто така, почнаа да ја отежнуваат работата на американските компании во Кина, забавувајќи ги царинските прегледи за нивните производи и заострувајќи го регулаторниот надзор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×