САД и Кина со нови царини за над 180 милијарди американски долари
Објавено на од во Економија
Стапија на сила американските царини за кинеска стока во вредност од 110 милијарди долари, а Пекинг одговори со царини за американскиот увоз, вредни 75 милијарди американски долари.
трумп пинДосега во светот се забележани два круга трговско војување, но септемвриските царини, заедно со оние од Вашингтон одложени за 15 декември, се различни од останатите досега. Ова е мислење на економистот на Банката на Америка, Адита Бав.
„За претходните царини, беше утврдена јасна граница да не се влијае на потрошувачките добра.
Сега, како што се лаптопите, чевлите и играчките… се на списокот на САД. Кина, од своја страна, ќе наметне нови царини за американската нафта.
Ова, пак, ќе влијае на довербата на потрошувачите во деликатен момент за американската економија непосредно пред претседателските избори.
Експертите на JPMorgan претходно проценија дека царините во САД би чинеле во просек 600 $ годишно по домаќинство во земјата. И овие трошоци би можеле да достигнат до 1.000 американски долари годишно кога последните царински давачки стапуваат во сила во септември и декември.
„Акциите што се очекуваат на крајот на годината се особено ризични“, предупредува Бав.
“Ова е затоа што, за разлика од претходните царини, под тековните има малку алтернативни земји за испорака на американските компании. Кина е одговорна за над 80% од увозот во овие сегменти”, рече тој.
Особено, ова значи дека компаниите нема да можат да одговорат на побарувачката на клиентите со префрлање на добавувачи. Покрај тоа, тие ќе треба да се справат со зголемените трошоци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×