САД ја засилуваат својата улога на Балканот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија Метју Палмер за свој специјален претставник за Западен Балкан, се вели во соопштението од Стејт департментот.
balkanВо оваа улога, Палмер ќе ги предводи напорите за зајакнување на дипломатскиот ангажман на САД за поддршка на мирот, стабилноста и просперитетот во регионот и ќе се фокусира на интегрирање на Западен Балкан во западните институции.
Како специјален претставник на државниот секретар на САД, Палмер ќе ја посети Словенија утре, 1 септември, за да учествува на Стратешкиот форум Блед, а од 4 до 10 септември ќе ги посети Брисел, Виена и Подгорица.
Во исто време, Палмер ќе продолжи да работи како заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија, позиција што ја завзема од 2018 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×