САД ќе прими помеѓу 5 и 8 илјади бегалци од Сирија
Објавено на од во Политика

САД би требало да прими помеѓу пет и осум илјади бегалци од Сирија следната година, објави портпаролот на американското министерство за надворешни работи Џон Кирби.

Вашингтон би требало на своја територија да прими „помеѓу 1.000 и 2.000 бегалци од Сирија оваа година и помеѓу 5.000 и 8.000 наредната 2016 година“, соопшти тој.

Челникот на УНХЦР Антонио Гутерс во јули рече дека бројот на сириските беглаци надмина 4 милиони, и дека поголемиот дел од нив живеат во беда и сакаат да емигрираат во Европа.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×