САД пред можна рецесија поради трговскатa војна со Кина
Објавено на од во Економија
Трговската конфронтација помеѓу Вашингтон и Пекинг може да предизвика рецесија на економијата во САД, заклучија аналитичари од најголемата банка во светот, „Голдман Сакс“, јави денеска „Блумберг“.
US-ECONOMY-STOCKS-MARKETS-CLOSEКако што се вели во анализата на финасиската организација, американските и кинеските власти нема да можат да склучат трговска зделка до изборите во САД идната година, а причина за тоа се заканите на Вашингтон за воведување нови царини како одговор на возвратните мерки на Пекинг.
Поради тоа, експертите од „Голдман Сакс“ прогнозираат дека растот на БДП на САД во четвртиот квартал на 2019 година ќе се намали за 0.2 процентни поени или до 1.8 отсто.
-Стравувањата за тоа дека трговската војна ќе послужи како иницијална каписла за рецесија се зголемуваат, се вели во анализата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×