САД ставија 28 кинески владини и трговски организации на црната листа
Објавено на од во Политика
САД ставија 28 владини и трговски организации во Кина на црната листа, соопшти американското Министерство за трговија.
bp_uschina_280219_50_0Тие организации се обвинети дека се вмешани во кампања за репресија на кинеските власти, што првенствено се однесува на ујгурското муслиманско малцинство, се вели во соопштението.
„Владата на САД и Министерството за трговија не можат и нема да толерираат брутално сузбивање (слобода) на етничките малцинства во Кина“, нагласува во изјавата американскиот секретар за трговија Вилбур Рос.
На организациите од црната листа им е прекината можноста за увоз на производи од САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×