САД: Три земји целосно престанаа да увезуваат иранска нафта
Објавено на од во Uncategorized
Американскиот претставник за Иран вели дека три од осумте земји на кои Вашингтон им одобри изземање од санкциите за увоз на нафта од Иран го намалија увозот на нула.
US reimposes all sanctions on IranТри од осумте земји кои Вашингтон одобри изземање од санкциите за увоз на нафта од Иран се намали на нула увозот, рече американскиот претставник, додавајќи дека подобрените услови на светот им помогне на пазарот на нафта за натамошно намалување на иранскиот извоз на сурова нафта.
Од САД повторно се воведени санкции за Иран, откако претседател Доналд Трамп го обвини Иран за поддршка на тероризмот и конфликтите во Сирија и Јемен.
Иако САД постави цел за целосно запирање на иранскиот извоз на нафта,  дадени се привремени исклучоци за увоз од Кина, Индија, Грција, Италија, Тајван, Јапонија, Турција и Јужна Кореја, за да се обезбеди ниска цена на нафтата и да се избегнат пречки на светскиот пазар.
“Во ноември се одобрени осум исклучоци за да се избегне зголемување на цената на нафтата. Денес можам да потврдам дека три од овие извозници сега се на нула”, изјави специјалниот претставник за Иран.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×