Сакате да купите користен iPhone преку интернет? Еве како да проверите дали е украден!!!
Објавено на од во hi-tech & business

Купувањето на користен iPhone, дури и ако е “нов“ и “оригинално спакуван”, може да биде ризична игра.

За да се спречи натамошна продажба на украдени мобилни телефони, Apple лансираше iCloud алатка која ви овозможува да бидете сигурни дека ќе купите легален iPhone.

Оваа услуга им овозможува на потенцијалните сопственици да го проверат на т.н. Activation Lock status на iPhone, iPad или iPod touch моделот.

Сопственици на уредот со IMEI етикетата или сериски број на мобилниот уред може да процени ако телефонот е украден, заклучен или на друг начин сомнителни.

Услугата е достапна тука.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×