Само 6,3% од фирмите во Македонија извезуваат
Објавено на од во Економија

камиониПоследните достапни податоци од Државниот завод за статистика покажуваат дека во Македонија само 3.500 компании кои извезуваат. Тоа е само 6,3% од вкупниот број на активни трговски друштва во Македонија.

Најголем дел од извозот или 87% од извозот се креира кај компаниите од индустријата.

Најголем дел од фирмите кои извезуваат или 2.835 фирми се микро и мали фирми, а само 110 од извозниците се големи компании кои имаат над 250 вработени.
Но, иако се малку на број, големите извозни компании создаваат најголем дел или 80% од вкупниот извоз на државата.
Речиси половина од извозот се прави во Скопскиот регион.
На листата Топ 100 Извозници повеќе од една третина, или 36 компании се со седиште во Скопје, кој имаат извоз од 2 милијарди евра.
Втор најголем извозен регион е Вардарскиот регион, па следат Источниот регион, Пелагонискиот регион и Југоисточниот регион. Најмал извоз имаат Североисточниот регион и Југозападниот регион.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×