Samsung одново број еден по продажба на мобилни телефони
Објавено на од во hi-tech & business

Последниот квартал од минатата година не беше особено добар за Samsung. За потсетување, јужнокорејскиот гигант падна од водечкото место кај продажбата на мобилни телефони, препуштајќи му го на Apple. Падот на Samsung беше објаснет со „запаливите“ причини поврзани со Galaxy Note 7.

Но, довербата на корисниците во Samsung се вратила, и на крајот на првиот квартал од 2017 година Apple му го отстапи првото место.

Според податоците на компанијата TrendForce, во тек на првиот квартал на 2017 продадени се нешто повеќе од 307 милиони мобилни телефони. Од тоа уделот на Samsung е 26,1%, а на Apple 16,9%. На трето место е Huawei со 11,4%, па, следат Oppo со 8,1%, BBK/Vivo со 6,2%, LG со 4,6%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×