Самуел Жбогар: Одлуката за датум не треба да чека поради изборите
Објавено на од во Интервју

thumbnail_Evroambasador-Samuel-Zhbogar-4Самуел Жбогар
евроамбасадор

Не гледаме каде во текстот на Законот за јавното обвинителство има амнестија” вели амбасадорот Жбогар во интервју за „Капитал“
“Напротив, гледаме дека случаите на СЈО продолжуваат, а тоа нам ни е најважно. Во оваа земја нема да има владеење на правото, ниту доверба на граѓаните во правдата, ниту доверба во политичарите се’ додека барем случаите од СЈО не добијат завршница. Законот дава токму можност одговорноста да биде воспоставена. Да, шефицата на СЈО премина да речеме на “темната страна”, ама тоа не го намалува значењето на работата на СЈО која остана недовршена и мора да се заврши” вели тој.
Амбасадорот испраќа отворени и многу јасни пораки за воспоставување на системот на казнивост, ги коментира ветувањата дека ќе биде поништен Преспанскиот договор, анализира за позицијата на Албанија како можна “закана” за македонскиот напредок, објаснува зошто не држат тезите дека одлуката за почеток на преговори ќе значи мешање во изборите и зошто таа е всушност потребна токму сега.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×