Санкции од Вашингтон против Турција по годишнината од пучот
Објавено на од во Политика
Пакетот санкции што САД ги подготвува за Турција ќе биде објавен по 16 јули, јавија некои западни медиуми, додека во меѓувреме синоќа слетаа уште три руски авиони со делови од противвоздушниот ракетен систем С-400.
Erdogan-says-Turkey-will-Stand-Firm-In-Face-of-US-Sanction-ThreatЧленови на Горниот дом на американскиот Конгрес (Сенат) викендов побараа од Белата куќа да не чека и да воведе санкции против Турција, како мерка за „опасното партнерство со Путин“.
Санкциите ќе бидат објавени по 16 јули, кога е годишнина од обидот за воен пуч во Турција, со цел да се избегнат непријатните асоцијации за официјална Анкара бидејќи, според турските власти, организаторот на пучот живее во САД.
Ракетниот систем С-400, во извозната документација именуван како „Триумф“, може да погоди воздушни цели на растојание од 400 километри и тактичко-балистички цели на растојание од 60 километри.
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, зделката со испораката на ракетниот систем сионоќа ја нараче „најважен договор во современата историја на земјата“.
За некои експерти ова не е едноставна трговија со оружје туку голем надворешно-политички успех за Русија на меѓународната сцена наспроти САД и НАТО сојузниците, кои правеа големи напори испораката да не се случи.
Како членка на воената Алијанса, Турција со оваа испорака го разнишува своето место во НАТО.
По Белорусија и Кина, Турција е трета земја клиент на Москва за ракетниот систем „Триумф“. Во групата наскоро ќе им се придружи и Индија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×