Саудиска Арабија ги забрани Покемоните – ги популаризирале Дарвин и еволуцијата
Објавено на од во lifestyle

Врховното религиско тело во Саудиска Арабија – Советот на високи верски стручњаци, одлучи поради Pokemon Go играта да ја обнови забраната стара 15 години што се однесува на Pokemon картите.

Верските лидери сметаат дека играта, како и Pokemon картите, ги поттикнува коцкањето и дарвинизмот.

„Поради играта се усвојува дарвиновата теорија на еволуцијата. Децата често го користат зборот „еволуција“ додека ја играат играта, но потоа и надвор од неа“, пишува Arab News.

Советот на духовници заклучил дека во играта се појавуваат многу знаци што се забранети во исламот, но и симболи на други религии, а се поттикнувало и трошење пари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×