Саудиска Арабија инвестира во гаснит центар „Балкан“
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Саудискиот министер Ибрахим Абдулазис ал Асаф и бугарскиот премиер, Бојко Борисов, разговараа за можностите за инвестирање на Саудиска Арабија во изградбата на европскиот гасен центар “Балкан”.  

gasovod-1

Интересот на Саудиска Арабија во Бугарија е огромен беше потврдено на Самитот на ЕУ-лига на арапските држави во Шарм Ел Шеик  од кралот и од министерот за надворешни работи на земјата.

Експертот за енергетика проф. Атанас Тасев коментираше дека во моментот постои отворена постапка за избор на изведувач и сите можат да учествуваат во неа.

Според него, интересот на Саудиска Арабија е чисто инвестициски, бидејќи, според податоците објавени за проектот, стапката за реализација на поврат е 86,6%.

“За да можеме да го одобриме проектот за балканскиот гасен центар, услов е да имаме три независни извори на гас како добавувачи и инфраструктура, а ние навистина ги имаме”, рече професор Тасев за Бугарија.

Тој ги презентираше податоците кои укажуваат дека со реализацијата на новата идеја ќе добиеме 330 милиони лева (115 милиони евра) како приход од фактот дека некој гас влегува и поминува низ нашата земја.

“Не само што ја зачувавме нашата позиција како транзитна земја, туку и ја зголемуваме приходната страна и оттаму државниот буџет”, рече Тасев.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×