Саудиска Арабија ja сака новата фабрика на Фолксваген, нуди 1000 долари субвенција по произведен автомобил
Објавено на од во Економија
Саудиска Арабија предлага да се субвенционира секој нов автомобил направен во него со 1.000 долари за период од над 10 години.
saudi vwСаудиска Арабија влегува во битката за новата фабрика на “Фолксваген”, во која засега учествуваат Бугарија и Турција, објавува германскиот медиум ARD.
Според информациите, арапската држава е подготвена да го субвенционира секој нов автомобил со 1.000 долари за период од над 10 години. Таа исто така ветува 5-цифрен број наа произведени автомобили секоја година, а данокот на промет ќе е само 5%.
Ќе бидат обезбедени земјиште, згради и слична инфраструктура, како и обука за персоналот на Фолксваген.
Медиумите потсетуваат дека Ријад сака да изгради фабрика за автомобили од речиси 3 децении, а запознаени лобисти тврдат дека кралството е подготвено да ја надмине секоја понуда дадена до досега.
Земјата неодамна потпиша договор за економска соработка за милијарди долари со “Хјундаи”, а сега цели и кон Германија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×