СДСМ ќе предложи Македонија да биде една изборна единица
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

СДСМ ќе предложи Македонија да биде една изборна единица, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој и претходно даваше најави дека нема да се противи на ваквата промена која не им оди во прилог на големите партии, но, овозможува подобра претставеност на гласот на граѓаните.

Со ова решение, како што рече Заев, ќе се реши и проблемот со гласањето на дијаспората, со тоа што гласот на иселениците ќе вреди колку оној даден во Македонија, зашто нивните гласови ќе се бројат заедно со оние во земјата, во едната изборна единица.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×