Се чека реакција на ВМРО-ДПМНЕ за оценката на ЕУ и на САД
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Сѐ уште трае молкот на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното објавување на оценката на САД и на ЕУ дека нема услови за кредибилни избори на 24 април. Од партијата официјално сѐ уште се на став за избори на 24 април, а индикација во тој правец е и вчерашното непојавување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на лидерската средба што ја иницираа амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

За промена на ставот на ВМРО-ДПМНЕ кон прифаќање на меѓународната препорака кон која неволно, но сепак се приклони и коалициаскиот партнер ДУИ, има време уште денеска и евентуално утре, зашто Собранието се распушта во среда, на 24 февруари, поради законот што го донесе визирајќи избори на 24 април.

Опциите се или ВМРО-ДПМНЕ да се приклони кон оценката на САД и на ЕУ, што ја поддржа и ДУИ, или да го бојкотира менувањето на датумите во Парламентот, што ќе значи дека и ако сите други партии во Собранието се на иста страна (за одложување на изборите) ќе им треба секој еден пратеник за да го имаат потребното мнозинство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×