Се менуваат правилата за директорот на ММФ, веројатно поради Кристалина Георгиева
Објавено на од во Економија
Франција истражува начини за промена на старосната граница за кандидати за шеф на ММФ.
кристелинаОваа реформа, која би можела да го расчисти патот на Кристалина Георгиева како компромисна избор за функцијата, е објавена од страна на “Фајненшл тајмс”.
Бруно Ле Мор, министерот за финансии на Франција, неформално го споменал името на Георгиева на состанокот на министрите за финансии од Г-7 во Шантел минатата недела, според информациите од тројца европски вработени, само за да се нагласи старосната граница за управувањето на ММФ како правна пречка .
Статутот на ММФ предвидува дека директорот мора да биде на возраст под 65 години кога ќе биде назначен и не може да ја извршува функцијата по “70-тиот роденден”. Правилото ја дисквалификува 65-годишната Георгиева, сега извршен директор на Светската банка, како и Марио Драги, 71-годишниот претседател на Европската централна банка.
Француските власти во Вашингтон предложија промена на внатрешните правила. Ако идејата добие поддршка, таа може да се гласа за одборот на ММФ.
“На неа гледаат како на можен компромис и сакаат да ја сменат старосната граница”, коментира виш дипломат на ЕУ за кандидатурата на Георгиева.
Името на Кристелина Георгиева дојде по назначувањето на Кристин Лагард за претседател на ЕЦБ по осум години на чело на ММФ.
Лагард објави дека нејзината оставка ќе стапи во сила на 12 септември, оставајќи релативно малку време на ММФ да најде замена.
Бруно Ле Мер треба да ја води дебатата меѓу европските земји за улогата на ММФ и сака да ги задржи сите остварливи можности. Неуспехот да се најде заедничка позиција би можел сериозно да наштети на оваа позиција, коментира ФТ.
“Најглупавото нешто што можеме да го сториме е да не се согласиме за заеднички кандидат”, изјави висок официјален претставник на европската влада.
Традиционално, функцијата директор на ММФ ја определува Европа, додека директорот на Светската банка е определен од САД.
Француски официјален претставник изјави дека Ле Мер “нема посакуван кандидат” и ќе игра “непристрасна” координативна улога.
Јерун Дијселблум, поранешен холандски претседател на Еврогрупата на министрите за финансии од еврозоната, се појави како можен кандидат, но се соочува со отпор од Рим и други јужно-европски престолнини.
Марк Карни, кој е гувернер на Банката на Англий, но е роден во Канада, се бори да ги убеди европските политичари дека може да биде “европски кандидат”, бидејќи поседува пасоши од Велика Британија и Ирска. “Тој е надвор”, изјави висок официјален претставник на Министерството за финансии од земја во еврозоната.
Во меѓувреме, северните земји-членки се жалат дека Франција и Јужна Европа се премногу застапени во ЕЦБ и во дефиницијата на економската политика на ЕУ. Еден дипломат од ЕУ изјави: “Со финансиска архитектура на Европа де факто се управува од Медитеранската унија, време е да се утврди и Северот.”
Георгиева е едно од имињата што се очекува да бидат тестирани во наредните недели. Таа има искуство во меѓународната политика и економија, бидејќи таа сега ја предводи Светската банка и има шестгодишен мандат како европски комесар во Брисел.
Недостаток ќе биде релативниот недостаток на искуство во финансиските пазари и политиките за макроекономска стабилност, кои се фундаментални за ММФ. Некои европски земји, исто така, повикаа директор на ММФ да стане поранешен министер за финансии со искуство во справувањето со финансиските кризи.
Георгиева е понудена од  Европа како можност да го задржи лидерството во Фондот, и ги претставува земјите од Централна и Источна Европа.
Во исто време, таа не е поврзана со политиката на штедење како што е Дејселблум, кој беше одговорен за програмата за спас на Грција.
Може да биде тешко да се надмине опструкцијата на возраста. Промените во статутот не се формалност, бидејќи бараат одобрение од Извршниот одбор на ММФ, кој се состои од 24 претставници, но и од неговиот поширок управен одбор, кој вклучува претставници на секоја земја-членка.
Во 2011 година, кога Кристин Лагард го освои првиот мандат како шеф на ММФ по ненадејната оставка на Доминик Строс-Кан, нејзиниот ривал за функцијата Стенли Фишер, гувернер на Банката на Израел, делумно беше блокиран, токму поради возрасната граница .
Се очекува Георгиева исто така да биде во подобра позиција да обезбеди поддршка на администрацијата на Трамп или барем уверувањето дека Вашингтон нема да стави вето.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×