Се подготвува проектот за изградба на хидроелектраната Чебрен
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Банките имаат интерес  во овој проект, а некои предлагаат и да се издадат посебни државни обврзници.

Untitled

„Очекуваме овој проект да заживее до крајот на годината и тој конечно, после многу дискусии, после многу години да биде имплементиран во нашиот систем за енергетика и водостопанство“, изјавил Анѓушев.

gfdh

Проектот за изградба на хидроелектраните Чебрен и Галиште е стар проект за кој во Македонија се зборува повеќе од 50 години. Направени биле многу анализи и објавени дури 11 тендери, но на Македонија никако не и’ успеа да најде инвеститор кој ќе го гради овој важен проект. Затоа Владата одлучила таа да биде инвеститор:

“Сметаме дека е лошо ако електраните Чебрен и Галиште се дадат на некој приватен оператор, а електраната Тиквеш да ја задржи ЕЛЕМ, бидејќи секогаш ќе биде зависна од горните електрани кои ќе го контролираат дотокот на водата. Затоа е најприродно ЕЛЕМ да биде сопственик на Чебрен и Галиште и целиот тој систем по течението на Црна Река”, изјавил лани вицепремиерот Анѓушев.

Капитал ја анализираше оваа тема. Целиот текст може да го најдете тука.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×