Се продаваат 600.000 тони руска нафта, но веќе 3 месеци никој не сака да ja купи
Објавено на од во Економија
Енергетски гиганти „Бритиш петролеум“ (БП) и Гленкор објавиле за продажба околу 600.000 тони руска нафта на продажба, но ниту еден купувач не се појавил повеќе од три месеци. И виновник за тоа е загадената состојба на нафта во гасоводот „Дружба“.
Reservoirs with fuel at the oil depot of Rosneft. Tanks in the light of the setting sun.Поради тоа, нафтената индустрија во Русија се урна во април, откако околу 5 милиони тони извезена нафта се покажа дека е загадена со органски хлорид. Хемикалијата се користи за зголемување на производството на тешки масла, но го деградира квалитетот на рафинираниот производ.
Како резултат, испораките до Германија, Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Украина и Белорусија беа прекинати.
Неколку месеци подоцна, дел од предметната нафта беше извезена и продадена преку балтичкото пристаниште Уст-Луга. Поточно, ова се случи со 1,5 милиони тони нафта. Сепак, уште 600.000 тони нафта на БП и Гленкор од Роснефт, остануваат непродадени, според податоците од платформата „Рефинитив Еикон“.
Ројтерс соопшти дека двете компании одбиле да го коментираат случајот. Агенцијата исто така додаде дека тие не можат да го тужат Роснефт за обештетување пред да ја продадат предметната нафта.
„Вие не можете да поднесете тужба против Русија додека не ја завршите продажбата и да ги пресметате загубите од доцнењето“, велат експертите за Ројтерс.
Проблемот со продажбата на преостанатата нафта не е изненадувачки со оглед на тоа што загадувањето во нафтоводот „Дружба има значаен негативен ефект врз бизнисот на „Роснефт“ и „Транснефт“, оператор на руската нафтоводна мрежа.
Втората компанија предвреме објави дека се подготвени да платат компензација на добавувачите на суровината, што пак требаа да платат обештетување на купувачите. Засега е познато дека ветената компензација е околу 15 американски долари за барел, што е околу една четвртина од вредноста на барелот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×