Скандалозни вработувања во државни телекоми во БиХ
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

“ХТ Еронет” и “БХ Телеком”, со години, без конкурси вработувале членови на владејачките партии и членови на семејствата на вработените, а Владата на ФБиХ го дозволувала ова, тврди Центарот за истражувачко новинарство

BH-Telecom-1

“ХТ Еронет” и “БХ Телеком”, со години, без конкурси вработувале членови на владејачките партии и членови на семејствата на вработените. Владата на ФБиХ го дозволувала ова, така што другите граѓани немаа исти шанси за работа.

Економистката Весна Бутиган се откажа од исплатата за отпремнина кога се повлече од Јавното претпријатие “Хрватски телекомуникации Еронет” во 2015 година за возврат, администрацијата ја регрутирала нејзината ќерка Мирјана, професор по англиски и хрватски јазик и литература. Така,според управата, тие го подмладиле нивниот персонал и заштедиле, а истовремено не го промениле бројот на вработени“,  објави Центарот за истражувачко новинарство (ЦИН).

Истражувањето на ЦИН покажува дека Бутиген е еден од најмалку четири лица кои го напуштиле “Еронет” во 2014 и 2015 година за да направат простор за своите деца. Во текот на овој период, никој во јавното претпријатие не бил вработен преку конкурс.

Владата на Федерацијата на Босна и Херцеговина (ФБиХ), според ЦИН, дозволила таква практика во јавните претпријатија, а во изминатите седум години формално се обидела да воведе ред во вработувањата. Федералните ревизори сепак открија дека, и покрај тоа, имало простор за неправилно вработување и корупција.

Освен вработените во децата, партиските работни места беа исто така најдени на високи позиции телекомите.

Во “Еронет” таквото вработување го сметаат за успешно. Практиката ја иницираше тогашниот директор Стипе Прлиќ, кој вели дека компанијата доби високо образован млад персонал со заштеди. Прлиќ се согласува дека ова ја ускратува можноста за другите граѓани да работат во “Еронет”, но верува дека секоја одлука има предности и недостатоци: “Како и да е, тоа секогаш нешто на некој ќе му биде ускратено и мислам дека ова исто така е  некакво задоволство – луѓето работеле 30 години, а сега и децата им почнаа “.

Ниту на БХ Телеком, вработувањето на  децата на работните не им е нешто страшно. Претходно генералниот директор Мирсад Заимовиќ вели дека без конкурс се вработени членови на семејства на починати работници.

“Сакавме да бидеме општествено чувствителни во таа смисла”, објасни Заимовиќ.

Во 2011 година, Владата на ФБиХ донесе заклучок дека статутите на јавните претпријатија имаат обврска за вработување исклучиво преку јавен конкурс. Меѓутоа, кога по седум години ревизорите побараа заклучок, тие не знаеле за него ниту во јавни претпријатија ниту во министерствата кои биле обврзани да го спроведат.

Владата на ФБИХ воведе т.н. мораториум за вработување или забрана за прием на нови работници без владина согласност.

Одобрение за вработувањата во јавните телекоми било обезбедено од страна на Владата или Федералното Министерство за транспорт и врски, но само формално – всушност тие не следеле кој и како да се вработил. Министерството одговара дека не било одговорно за ова. Тие дале согласност за следење на бројот на вработени, но без гаранција дека нивните одлуки ќе бидат почитувани бидејќи мораториумот не бил обврзувачки.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×