Сеул ги сака искуствата на балканските медиуми за решавање на конфликтите на Корејскиот полуостров
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Јужнокорејската радијска мрежа Global Korean Network channel (KBS) организираше дводневен Меѓународен радијски форум во Сеул оваа недела посветен на обединување и градење на мирот.
кбс сеоулНа настанот беше промовирана и работата на мрежата ЕРНО (евровизиска мрежа за размена на вести од Југоисточна Европа) и се фокусираше на тоа дали искуствата од Балканот би можеле да помогнат во дискусијата за улогата и одговорноста на медиумите во градењето на мирот и социјалната интеграција на меѓународно ниво.Иако најважниот фокус на конференцијата беше на неодамнешните настани во Северна и Јужна Кореја, се разговараше за ситуацијата во Азија и Пацификот и пошироко, конфликтите меѓу соседните земји, кои, како Балканот, ја делат историјата и културата.Дали медиумите имаат одговорност во решавањето на овие кризи и каква е нивната улога, со учесниците на конференцијата, вклучително и поранешниот генерален секретар на ООН, Бан Ки Мун.
- Медиумите имаат важна улога во промовирањето на слободата на изразување, во образованието и во давањето глас на оние чиј глас инаку помалку се слуша, особено на бегалците, жените и младите – рече Бан Ки-мун во воведното обраќање на Форумот во Сеул.
Мрежата ЕРНО веќе 19 години уникатно ги поврзува јавните радиодифузери од пост-пробивните земји и од Албанија, Унгарија, Романија и Бугарија со размената на ТВ-материјалот како главна активност.Основната активност на ЕРНО е споделување на вести и меѓу пет и 12 ТВ-емисии се разменуваат дневно, а повеќе од 30,000 вести и приказни се разменуваат од 2000 година. ЕРНО работи како агенција, бидејќи дистрибуира полу-готов материјал што другите можат да го монтираат и користат според потребите на нивните ТВ-програми.
ЕРНО и Лекиќ-Субашиќ се добитници на наградата „Dr. Erhard Busek SEEMO“ за подобро разбирање во Југоисточна Европа во 2014 година, додека Лекиќ-Субашиќ исто така потенцира дека овој регион може да послужи како пример за тоа како медиумите можат да придонесат за воспоставување добра соработка меѓу земјите од кои некои беа на спротивните страни на војната.Форумот се одржува во време на нови тензии меѓу двете Кореи, откако Северна Кореја започна да спроведува ракетни тестови, толкувајќи го како „соодветно предупредување“ за Соединетите држави и Јужна Кореја и да одговори на нивните заеднички воени вежби.
Резолуциите на ООН забрануваа Северна Кореја да лансира кратки, средни или долги ракети, а во 2019 година се очекуваше да претставува период на промена на односите меѓу двете земји.
Медиумската индустрија и популарната култура веќе долго време играа голема улога во меѓудржавните односи на двете Кореи, особено во форма на влијание што имаат јужнокорејските производи на Северот.
Подобрувањето на односите меѓу двете Кореи и нивното обединување до 2045 година се исто така цели што се дискутираат за време на Форумот, со улогата на медиумите во овој процес, а сите сесии од овој собир се пренесуваат и преку радио во Северна Кореја.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×