„Северен поток 2“ ќе се гради, но со поригорозни правила
Објавено на од во Економија

Европските амбасадори постигнаа согласност за продолжување на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, но со поригорозни правила.

severen potok

 1225 километарскиот гасовод од Уст Луга во Русија, гасоводот „Северен поток 2“ преку Балтичкото море до Греисвалд во Германија беше под закана да биде прекинат иако неговото завршување се очекува на крајот од оваа година. Централно и источно европските држави се противеа на неговата изградба стравувајќи дека ќе ја направи Германија презависна од рускиот гас, што пак може да го стави во опасност и целиот европски енергетски систем.

Приоритет за Брисел беше гасоводот да биде воден исклучиво под европски правила, пред се самата инсталација да не биде во сопственост на доставувачот, во случајот на Газпром, туку на европски компании кои учествуваат во неговата изградба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×