Шел не најде нафта во близина на Бургас
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Шел не успеа да пронајде доволен обем на јаглеводороди при дупчењето во „Блок 1-14 Кан Кубрат“ во близина на Бургас. Разочарувачката вест произлезе од извештајот на партнерската компанија Woodside Petroleum.
oil burgasНа крајот на мај оваа година. предвидената длабочина од 3 327 метри под морското ниво е постигната. Сепак, дупчењето не резултираше со доволно регистрирани јаглеводороди за да го оправда понатамошниот развој и комерцијалната активност.
“Идните студии се во тек за да се запознаат со идните акции во блокот”, изјави Вудсајд. Компанијата истакна дека во тековниот квартал нема планирани активности за дупчење.
Активностите започнаа во април оваа година. Пред нивното отпочнување, Шел посочи дека шансата за откривање на нафта и природен гас е еден на пет, проценетиот потенцијал е 75.000 барели дневно.
Инвестицијата беше помеѓу 50 и 150 милиони долари, а подготовката траеше 18 месеци. Шел тогаш не ја отфрли можноста за второ дупчење на друга локација, но во моментот не е јасно дали е донесена таква одлука. Извештајот на британскиот гигант се очекува на 1-ви август.
Блокот Кан Кубрат, кој има вкупна површина од 6.893 квадратни километри, се наоѓа во јужниот дел на бугарскиот град Козлодуј.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×